فارسی|English
شنبه31 فروردين 1398

بازگشت
هدف مؤسسه در الگوی توان افزایی روستایی:
توسعۀ کمی و کیفی مناطق کم‌برخوردار.
روش های اجرایی هدف:
1-تدوین و اجرای طرح‌ها و برنامه‌های توان‌افزایی و تلاش برای توسعه قابلیتهایِ مناطق کم‌برخوردار،
2-کمک به ایجاد زمینه‌های خود کفایی اقتصادیِ مناطق کم‌برخوردار،
3-ارتقای سطح فرهنگی روستاییان کم‌برخوردار، از طریق جذب یاریگر برای ادامۀ تحصیل دانش‌آموزان ساعی
4-ارتقای سطح آگاهی جامعه نسبت به دلائل و عوامل بروز معضلات اجتماعی و روش‌های پیشگیری و مقابله با آنها از طریق انتشار نشریه، کتاب، ایجاد سایت و برگزاری کلاس ها و جلسات آموزشی،
5-تعامل و همکاری با سازمان های دولتی و غیر دولتی.
الگوی توان افزایی:
با توجه به اینکه محرومیت، پدیده ای چند‌بعدی است، ساکنین مناطق کم‌برخوردار به طیفی از توانایی‌های فردی و جمعی برای حل مسائل و مشکلات خود نیاز دارند، لذا مؤسسه خیریه امام علی علیه السلام پس از انجام تحقیقات لازم، این الگوی نتیجه بخش را با هدف توان افزایی اقشار کم‌برخوردار به شرح ذیل ارائه نمود .
 
             /directory/emamali-charitycom/editor/farhang11.jpg                         
 
 1- فرهنگ سازی
نظر به اهمیّت این مؤلفه در الگوی توان افزایی مؤسسه، اقدامات اولیه و گسترده‌ای در جهت یادآوری دوبارۀ ”هنجارهایی که در جامعه نسبت به آنها توجه کمتری شده“، معمول داشته‌ و سعی شده که با ارائۀ آموزش و بهره گیری از تلاش، صمیمیت، عِرق مذهبی، ساده‌زیستی، کسب روزی حلال و خانواده‌محوری، ”توانایی افراد“ بیش‌از‌پیش مورد توجه قرار‌گیرد.
برخی از مفاهیم حائز اهمیّت که در این الگو نیاز به فرهنگ سازی دارند :
 • رعایت عزّت نفس و کرامت انسانی،
 • ارتقاء جایگاه تفکر در زندگی انسانی،
 • ایجادانگیزه برای تغییر،
 •  ترویج نوع دوستی،
 • نهادینه کردن مشارکتهای اجتماعی،
 •  ترغیب به تعاون و همیاری اقتصادی،
 • تشویق به استیفای حقوق اجتماعی و مدنی،
 • تحکیم نهاد خانواده،
 • ارتقاء سطح علمی و تحصیلی،
 • ارتقاء مهارت آموزی و فنون،
 • فعّالیّتهای دینی و مذهبی،
 • نو آوری و کارآفرینی،
 • بهداشت فردی و جمعی،
 • ایجاد و تقویت نهادهای محلی،
 • بهره گیری از تأمین اجتماعی،
 • توجه به حفظ محیط‌زیست،
 • کسب و کار حلال،
 • اصلاح الگوی تغذیه،
 • ورزش های همگانی و احیای بازی های محلی،
 • شناسایی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های محلی،
 • نحوۀ بهره‌گیری از خدمات بیمه‌ای و بانکی،
 • ارتقاء شیوۀ تولید محصولات کشاورزی و باغی،
 • ارتقاء شیوۀ تولیدات محصولات دامی و طیور،
 • رویکرد ایجاد صنایع تبدیلی نوین.
اشکال و مصادیق فرهنگ سازی
♦فرهنگ سازی در خصوص کسب معاش حلال
کار و تلاش را مقدس بدانیم وسستی و کاهلی را مذموم ، و کارآفرینان ، کشاورزان و کارگران را ارج نهیم ،مقدمات اشتغال زایی پایدار را فراهم نموده و از نظر کمی و کیفی به تولیدات داخلی ،توجه عمیق علمی داشته باشیم. همچنین از ربا، عدم پرداخت خمس و زکات ،مال حرام،کم کاری و... به شدت پرهیز نمائیم . یقیناً خود باوری ، عرق مذهبی  و تکیه بر توانایی های درونی روستائیان عزیز ،سرعت و قدرت رسیدن به این هدف را مضاعف می کند .

                                                /directory/emamali-charitycom/editor/1-1-2.jpg 
♦فرهنگ سازی در راستای فعالیتهای دینی و مذهبی
فرهنگ سازی در راستای فعالیتهای دینی و مذهبی یعنی: دین را جوهره ی زندگی دنیوی و اخروی و عنصر کلیدی آرامش و تکامل انسان بدانیم و با برنامه ریزی دقیق و پویا بوسیله مربیان و اساتید، کلاس های عقیدتی ،قرآن ،احکام ،مهارت های زندگی و... را برگزارنمائیم .
همچنین سبک زندگی ایرانی اسلامی را که ترکیبی از غرور ملی ،شرافت ،نجابت ،مهمان نوازی ،   استقلال طلبی ،خدامحوری ،معنویت ،ساده زیستی و... می باشد در جمیع ابعاد زندگی مادی و معنوی خود (افکار ، رفتار ،گفتار ،انتخاب خانه ،انتخاب وسایل منزل ، انتخاب اتومبیل ،نوع تغذیه نوع پوشش و...) به نحو مطلوب و  اثر گذار ،جاری و ساری نمائیم .
                                                         /directory/emamali-charitycom/editor/1-2-4.jpg
♦فرهنگ سازی در راستای ادامه تحصیل نوجوانان و جوانان
 فرهنگ سازی در راستای ادامه تحصیل نوجوانان و جوانان  یعنی: علم را چراغ پرفروغ حیات دنیوی و اخروی بدانیم و علم آموزی را امری مقدس و واجب ،همچنین جلوگیری از ادامه تحصیل دختران را تصمیمی غلط ،نابخردانه و غیر دینی بدانیم و تحصیل علم را واجب تر از نان شب و مطالعه کتاب را لذتی معنوی و تقویت بنیه علمی دانش آموزان را براساس حمایت یاریگران علم ، موجب خشنودی پروردگار و  ره توشه آخرت بدانیم .
                                                          /directory/emamali-charitycom/editor/1-2-5-.jpg
♦فرهنگ سازی در خصوص تشکیل صندوق همیاری
 فرهنگ سازی در خصوص تشکیل صندوق همیاری یعنی:تشکیل صندوق همیاری،موتور حرکت مناطق کم برخوردار است که با همت اهالی، مساعدتهای دستگاههای مرتبط و خیرین تاسیس می شود.
این مقوله ی مهم  منجر به اشتغال زایی در بین اقشار مختلف و تاثیر شگرف بر توان افزایی جوانان ، داشته و به عبارتی، فراتر از موضوع کاهش فقر ، باعث رونق و افزایش هویت ساکنین مناطق کم برخودار می شود.  
 
افراد ،خود اتکایی و اعتماد به نفس بیشتری کسب کرده اند و صندوق همیاری در آینده حرفه ای آنها تاثیر گذار بوده و احساس مفید بودن و قابل قبول بودن به عنوان عنصری از جامعه داشته اند .با طراحی و راه اندازی صندوق همیاری، بسیاری از مشکلات روستائیان در اشتغال های خرد و خانگی همچنین مشکلات متعدد مثل درمان ، هزینه ازدواج ، ادامه تحصیل دانش آموزان و... را برطرف نموده است.


                                     /directory/emamali-charitycom/editor/1-2-6.jpg
♦فرهنگ سازی در خصوص بهداشت و سلامت فردی و جمعی
 فرهنگ سازی در خصوص بهداشت و سلامت فردی و جمعی یعنی:رعایت اصول بهداشت فردی را زیر بنای انجام عبادات و تکامل روحی باید  بدانیم و جسم را هدیه ای عظیم از جانب پروردگار ، لذا جسم را با کشیدن سیگار ،قلیان ، مواد مخدر ،پرخوری ،بد خوری، افراط در مسائل جنسی و... به بند نکشیم که اگر چنین شود جسم مان، خوار و ذلیل خواهد شد و به تبع آن روح را نیزخوار و ذلیل نموده و  به سیاه چال افکنده ایم.
 
از طرفی ،دام ها  نباید با انسان ها سکونت واحد داشته باشند و آزادانه در منزل رفت و آمد کنند .
و همانطور که می دانید آب شرب آلوده ،حیات آدمی را به مخاطره خواهد انداخت و اگر عنصر سلامتی ، ذی قیمت است پس  باید از دستگاه تصفیه آب استفاده شود.وهمچنین اگر چشمانمان نیازمند عینک است از عینک استفاده نمائیم نه اینکه دختران محکوم به ضعف بینایی شوند و استفاده از عینک را مشکل بدانند ! چرا که در برخی از روستاها اینگونه استنباط می شود که این دخترکان ،چشمانشان معیوب است که عینکی شده اند ،لذا خواستگاری ندارند ،غافل از اینکه اگر عینک نزنند چشمانشان کم سوو شاید نابینا شوند .از آنجاکه هیزم تنورهای پخت نان، نباید از منابع طبیعی باشد چرا که بیابان زایی را به دنبال خواهد داشت و از سوی دیگر هنگام سوختن ،تولید دود و آلودگی خواهد نمود ،لذا باید از مشعل گازی در داخل تنورهای پخت نان استفاده نمود .
و بالاخره در فرهنگ سازی بهداشت و سلامت ،نسبت به دفع بهداشتی پسماند و جداسازی پسماند خشک از تر، بسیار حساس باشیم و پسماند را در اطراف روستاها نریزیم .
                                                            /directory/emamali-charitycom/editor/1-2-7-.jpg
♦فرهنگ سازی و آموزش به زوجهای جوان
با آموزش های مختلف مرتبط با  آیین همسرداری ، سطح فرهنگ زوجهای جوان را در ابتدای زندگی افزایش یافته و کسب مهارتهای کلامی ،عاطفی و جنسی بقاء و پویایی زندگی زوج ها را تضمین خواهد نمود.

                                                               /directory/emamali-charitycom/editor/1-2-8-.jpg
♦فرهنگ سازی در خصوص کاشت درختان وصیفی جات
فرهنگ سازی در خصوص کاشت درختان و صیفی جات یعنی از حیاط خانه و بیرون خانه  به نحو مطلوب استفاده بهینه شود . کاشت درختان مثمر و صیفی جات ضمن زیبایی بخشی ،ایجاد سایه و پاکیزگی هوا ،یک عمل اقتصادی محسوب می شودو نشاط و سرزندگی را به ارمغان می آورد  همچنین در معابر روستا،کاشت درختان مثمر ،بسیار مورد تأکید قرار گیرد .

                                                         /directory/emamali-charitycom/editor/1-2-9.jpg
♦فرهنگ سازی در خصوص ورزش های همگانی
فرهنگ سازی در خصوص ورزش های همگانی یعنی : ورزش احترام به جسم و روح است . ورزش شادابی ،تحرک و پویایی را در پی خواهد داشت. ورزش آدمی را نسبت به انجام عبادات و امور معنوی مشتاق تر می کند .ورزش همگانی مانند پیاده روی خانوادگی و انجام مسابقات ،نشاط ،جنب و جوش و تحرک جمعی را ، بوجود می آورد .ورزش های همگانی کارکرد مهم دیگری را نیز دارد و آن ایجاد وفاق ، همدلی و هم افزایی هرچه بیشتر در میان روستائیان است .

                                                             /directory/emamali-charitycom/editor/1-2-10.jpg
♦فرهنگ سازی در خصوص ایجاد پارک کودک
فرهنگ سازی در خصوص ایجاد پارک کودک یعنی : اینکه کودکان سخت نیازمند بازی و تفریح هستند تا که از این رهگذر ، جسم و ذهن و روحشان رشد کند .ایجاد پارک کودک ،شادی بخش است و رشد آفرین و از خمودگی و دلمردگی کودک جلوگیری می نماید . باید برای والدین اهمیت  این نکته اساسی کاملاً تشریح شده و برای ساخت و ایجاد پارک کودک در داخل روستا همت گماشت .

                                                         /directory/emamali-charitycom/editor/1-2-11.jpg
♦فرهنگ سازی در خصوص بیمه محصولات کشاورزی و باغی ،دام و منزل روستاییان
عدم آگاهی از مزایای بیمه محصولات کشاورزی ،باغی ،دام و منزل روستائیان ،عامل مهمی در عدم اقبال کشاورزان و دامداران برای توسعه کارشان بوده و در مواقع حوادث و بلایای طبیعی ،آنان را با ورشکستگی روبرو می نماید . لذا فرهنگ سازی در خصوص بیمه محصولات کشاورزی ،باغی ،دام و منازل کشاورزان گامی مهم  در جهت توسعه اشتغال و حمایت از روستائیان قلمداد می گردد .
 /directory/emamali-charitycom/editor/1-2-12.jpg      /directory/emamali-charitycom/editor/1-2-13.jpg 
2.کارآفرینی واشتغال
نظام آفرینش بر پایۀ حرکت وکار شکل گرفته و سیر تکامل تمامی  موجودات نیز بر این اساس ترسیم شده‌است .
پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) و امامان معصوم(علیهم السلام) به عنوان برترین الگوهای عملی، زندگی خود را با کار و تلاش تأمین و اداره می‌نمودند. بنابراین سکون، سستی، تنبلی و بیکاریِ انسان، نظام زندگی فردی و خانوادگی‌اش را متلاشی خواهد کرد .
اصولاً ”کار“، نوعی عبادت است که کسب درآمد و بهداشت روانی فرد را تضمین می‌نماید، زیرا آن که کار می‌کند از عوامل منفی روانی فاصله دارد. اما تصور اکثر جوانان شهری و روستایی این است که دولت باید برای آنها کسب و کار ایجاد کند و چشم ها کمتر متوجه بخش خصوصی و تعاونی است. لذا می‌بایست با تقویت روحیۀ خود‌باوری، آستین همّت را بالا زده و در مسیر تلاش، کارآفرینی و اشتغال قرارگرفت. از آنجایی که نقطۀ شروع توسعۀ روستایی، ”مردم“ می‌باشند ، در خصوص روستاییان نیز توجه به مقولۀ ”اشتغال“ بسیار حائز اهمیّت است.
در این راستا مؤسسۀ خیریۀ امام علی علیه السلام با پیاده سازی «الگوی توان افزایی» در جهت تثبیت اشتغال پایدار با بکارگیری مفاهیم ذیل الذکر، تلاش های لازم را برای تحقق این مهم به‌عمل آورده است:
 • ایجاد صندوق همیاری
 •    /directory/emamali-charitycom/editor/1-2-14.jpg
 • کارآموزی و کارورزی:
 • آموزش های فنی و حرفه‌ای
 • آموزش‌های کشاورزی و دامداری
 • آموزش‌های صنایع‌دستی
 • /directory/emamali-charitycom/editor/1-2-16.jpg
 • آموزش‌های گردشگری
 • احیاء و توسعۀ اشتغال‌های بومی خرد(خانگی):
 • دام سبک و سنگین
 • /directory/emamali-charitycom/editor/1-2-18.jpg
 • طیور خانگی
 • /directory/emamali-charitycom/editor/1-2-17.jpg
 • صنایع دستی
 • کشت صیفی‌جات
 • کاشت درختان مثمر و غیر مثمر
 • فرآوری محصولات لبنی
 • فرآوری محصولات کشاورزی و باغی
 • /directory/emamali-charitycom/editor/1-2-15.jpg
 • پخت نان سنتی
 • ایجاد واحد های صنفی:
 • نانوایی دو تنوره
 • فروشگاه مواد غذایی سالم
 • مشاغل خدماتی
 • ایجاد واحدهای تولیدی کوچک:
 • جوجه کشی خانگی
 • کشت داروهای گیاهی
 • کشت محصولات گلخانه‌ای
 • راه اندازی واحد دام‌های غیر بومی
 • /directory/emamali-charitycom/editor/1-2-19.jpg
 • راه اندازی واحدهای طیور غیر بومی
 • راه اندازی صنایع دستی غیر بومی
 • راه اندازی صنایع بسته‌بندی
 • زنبورداری
 • پرورش آبزیان
 • آموزش و توسعۀ مشاغل ساختمانی
 • /directory/emamali-charitycom/editor/1-2-20.jpg
 • ترویج صنعت گردشگری
 • اشتغال‌های جمعی
 • تشکیل تعاونی‌های تولیدی وتوزیعی

 3.سلامت
”انسان سالم، تندرست و پاک“ مطلوب همگان است که  با تلاش هدفمند خود، ارتزاق می‌نماید و شادی و برکت را به خانه می‌برد، امّا در این راستا، متأسفانه بسیاری از مردم دچار بیماریهای متعدد  جسمی و بعضاً روحی هستند.
فرد بیمار یا گرفتار سوءتغذیه، علاوه بر خود، خانواده‌اش را نیز درگیر مشکلات می‌نماید، بدیهی‌است چنانچه جملگی ”اعضای خانواده“ دچار سوءتغذیه یا بیماری شوند، آنگاه خانواده دچار مشکلات عدیده خواهد شد.
در این راستا الگوی توان افزایی مؤسسۀ خیریۀ امام علی علیه السلام با پرداختن به موارد ذیل الذکر، به این مهم اهتمام می‌ورزد:
 • بهداشت عمومی
 • بهداشت فردی
 • سالم سازی و پایش محیط‌زیست
 • اصلاح الگوی تغذیه
 • ترویج ورزش‌همگانی
 • احیاء ورزش‌هاو بازی‌های بومی _ محلی
 • پایش و حفظ سلامت افراد 
الف: بهداشت فردی
1) در ازدواج های فامیلی باید دقت کرد وآزمایشات ژنتیک به صورت کامل انجام گیرد .
2) بهداشت فردی بسیار حایز اهمیت است ، تمام منازل روستایی باید از امکانات ساده اولیه مانند حمام بهداشتی و توالت بهداشتی بهره مند شوند .
3)آموزش دقیق و صحیح شستن دستها ،شستن سبزیجات و میوه جات ، شستن ظروف، و...صورت گیرد
4) مرزبندی شفافی بین زندگی روستانشینان با دامهایشان صورت گیرد (دام ها نبایدبا انسان ها همسکونت بوده و در محل زندگی آنان رفت و آمد نمایند)
5)آموزش بهداشت روابط زناشویی و آیین همسرداری  بسیار حایز اهمیت بوده و می تواند در رفع بسیاری از مشکلات
 زوج ها، موثر باشد .
6)کشیدن سیگار ، قلیان و مواد مخدر عامل بسیاری از مشکلات روحی و جسمی بوده و خانواده های روستایی را با مشکل جدی در موضوع اشتغال و سلامت روبرو خواهد کرد لذا آموزش و فرهنگ سازی و تشریح مضرات سیگار ، قلیان و مواد مخدر می توان از این مشکلات جلوگیری نماید .
7) توصیه اکید به استفاده شخصی از مسواک ، حوله و شانه
8)ورزش به تنهایی در سلامت فردی و شادابی انسان موثر است لذا در صورت آموزش و فرهنگ سازی ورزش فردی و همگانی در روستاها ،شادابی و نشاط روستائیان تضمین خواهد شد .
 
                                                                                            /directory/emamali-charitycom/editor/1-2-21.jpg 
ب: بهداشت عمومی
1)جمیع ساکنین مناطق کم برخوردارکشور باید تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار گیرند .
2)خانه های سلامت باید از حیث وجود پزشک و ساعات و ایام حضور پزشک ،بهورز و تجهیزات پزشکی تقویت شود .
3)وجود داروخانه مجهز در روستا یا روستاهای همجوار ،از ضروریات بدیهی است .
4)اعزام تیم پزشکی به روستاها از سوی جامعه پزشکی با هماهنگی مسئولین ذیربط
ج: محیط زیست
•عدم استفاده از آب شرب آلوده و راه انداری واحد تصفیه آب (آب شیرین کن ) بسیار ضروریست.
•نسبت به زراعت مفرط، چریدن بیش از حد دام ها، محصولات تک کشتی ،جنگل زدایی و...  که موجبات فرسایش خاک و بیابان زایی را فراهم می نماید بسیار حساس باشیم .
•توجه کامل به دفع صحیح و اصولی پسماند، زباله هاو جلوگیری از پخش آن در  کوچه های روستا ، نتیجه ای جز انتشار میکروب و بیماری چیز دیگری را به دنبال نخواهد داشت .
امید آنکه در توسعه همه جانبه پایدار روستاهای کشور، ارزش، وزن و جایگاه موضوع سلامت بیش از پیش در نظر گرفته شود .
 
      /directory/emamali-charitycom/editor/1-2-30.jpg       /directory/emamali-charitycom/editor/1-2-31.jpg
د: اصلاح الگوی تغذیه
1)باید مضرات مصرف نمک زیاد ،قند زیاد ،چربی زیاد ،نوشابه های گاز دار ،روغن جامد ،چیپس پفک ، توضیح داده شود
2)خوردن سبزیجات و میوه جات توصیه شود .
3)رعایت و توجه عملی به وعده های غذایی (هرچند سبک) و اجتناب از پر خوری و بد خوری در دستور کار روستائیان قرار گیرد .
موسسه امام علی علیه السلام مشاوره و نظارت جمیع امور مرتبط با مقوله بهداشت و درمان روستاهای چندین شهرستان کشور را جهادگونه تقبل نمود و اکنون در این خصوص با توجه به طراحی الگوی توان افزایی روستایی ،یقین دارد که معضلات بخش سلامت در جمیع روستاهای کشور ریشه کن خواهد شد .
4.مسکن
حفظ و تقویت ”هویّت بومی خانه‌ها“، مقاوم سازی، بازسازی، احداث بناهای مستحکم بر پایۀ رعایت اصول فنی و مهندسی، اموری حیاتی و آینده ساز هستند.
اصولاً پیاده سازی توسعۀ پایدار، بدون توجه به احداث مساکن مستحکمِ واقع در مناطق کم‌برخوردار، به سرانجام مطلوب نخواهد رسید چونکه «سکونت در چادرها، کپرها، ”منازل سقف چوبی، فرسوده، محقر“ یا بی بنیان» علاوه بر ”خطر نیش گزندگان و حشرات“ و آسیب پذیری جدی در مقابل سیل، زلزله، طوفان، صاعقه و...، چه بسا ساکنین را از سلامت روحی و جسمی ، دور نماید و موجب تندخویی، عدم شادابی، یأس، دل‌مردگی و افسردگیِ آنان گردد که این مهم،  سبب کاهش بازدهی مطلوب وتضعیف قوۀ خلاقیت، ابتکار و نوآوریِ ایشان، می‌گردد .
لذا، ساخت ”منازل مسکونی استاندارد“ براساس اصول معماری و زیباسازی، باید مورد توجه واقع شود.
اجرای ”طرحِ هادی“ و احداث اماکن عمومی و راه‌اندازی تأسیسات زیر بنایی، اموری مهم و الزامی در توسعۀ پایدار روستاها بوده و باعث نشاط عمومی در روستاییان می‌گردد.
برخی از ”موضوعات آبادانی و مسکن“ در این الگو عبارتند از تسهیل‌گری در:
 • احداث و مقاوم سازی خانه‌های روستایی
 • تهیه و اجرای طرحِ‌هادیِ روستا
 • احداث کارگاه‌های کوچک تولیدی
 • احداث و مقاوم سازی محل نگهداری دام
 • احداث خانۀ بهداشت روستا
 • احداث مسجد روستا
 • احداث بوستان و اماکن تفریحی
 • احداث اماکن ورزشی
 • احداث مدرسه
 • احداث راه‌های ارتباطی به روستا
 • ساخت و احداث خانه‌های کارگری در مزارع
 • اجرای صحیح تأسیسات زیر بنایی(شامل آب آشامیدنی، آب کشاورزی ، برق‌رسانی، گاز‌رسانی، مخابرات و فاضلاب
 شیوه عمل
احداث یا بهسازی مسکن باید به صورت گروهی توسط اهالی صورت پذیرد .تعدادی از جوانان روستا باکسب مهارتهایی مثل ،نقشه کشی -گچکاری - کاشیکاری - بنایی - جوشکاری  لوله کشی و... از سوی سازمان فنی حرفه ای ، آموزش های لازم را سپری خواهند نمود سپس به صورت گروهی مبادرت به احداث یا بهسازی مساکن می نمایند .پیاده سازی این طرح علاوه بر بهبود مطلوب وضعیت مساکن ، اشتغال تعدادی از جوانان را نیز رقم خواهد زد .
                                   /directory/emamali-charitycom/editor/1-2-32.jpg       /directory/emamali-charitycom/editor/1-2-33.jpg
موسسه خیریه امام علی علیه السلام ، علاوه بر بازگویی جنبه های تئوریک و پیشنهاد پیاده سازی این طرح  تسهیل گری جهت اخذ وام مبنی بر استحکام این گونه مساکن را تقبل می نماید . همچنین نقش مشاور و راهنما در خصوص حفظ هویت کالبد فیزیکی و سبک معماری این گونه منازل را نیز به عهده خواهد گرفت .
باشد که نهضت احداث ، بهسازی و بازسازی مساکن مناطق کم برخوردارکشور برپایه ی الگوی مشارکت محلی ، تامین بودجه ی دولتی و مشاوره ی موسسه به وجود  آید و شاهد تحولی شگرف در این زمینه باشیم .
شایان ذکر است که الگوی توسعه ی توان افزایی پایدار که طراح آن موسسه خیریه امام علی علیه السلام   می باشد از هیچ کجا اقتباس نشده و ایمان قلبی داریم که این «الگو» به حول و قوه الهی درسطح ملی و فرا ملی اشاعه خواهد نمود .
تبیین گام به گام روش اجرایی توسعۀ الگوی توان افزایی
گام اول :تبیین و تهیۀ طرح اولیۀ الگو و اجرای نمونۀ(پایلوت) آن در سطح یک روستا
این مؤسسه پس از انجام بررسیها و پژوهشهای اولیّه در سال 1385، موفق گردید این الگو را در ضعیف ترین روستای معرفی شده از سوی مسئولین استان خراسان جنوبی، اجرا نماید .
گام دوم :اصلاح و تکمیل الگو و اجرای آن در سطح چند روستا با شرائط متفاوت
پس از اجرای موفق الگو در روستای منتخب، با بررسی نقاط ضعف و اصلاح آنها و شناسایی نقاط قوّت و تعمیم آنها، مؤسسه نسبت به اجرای این الگو در چندین روستا واقع در شهرستانهای مختلف و با فرهنگ و جغرافیای متفاوت(روستاهای: بومی، عشایری، زلزله‌زده، پرآب و بی‌آب، بیابانی و کوهستانی) اقدام نمود .
گام سوم :توسعۀ دامنۀ اجرای الگو به سطح تمامی روستاهای یک شهرستان
 در پی حصول نتائج مطلوب و مشاهده تأثیرات دستاوردهای الگو بر زندگی روستائیان، و بنا به درخواست مردم و مسئولین ، در چهاردهم آذرماه 1395 با حمایت مسئولین ستاد جهاد توانمندسازی محرومین کشور، مسئولین محترم استانداری خراسان جنوبی و صندوق کارآفرینی امید و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری، به جای روش «روستا به روستا»،  الگو را در سطح تمامی روستاهای هر شهرستان(با محوریّت مرکز شهرستان) توسعه دادیم. در این روش با دعوت از مسئولین شهرستان و نمایندگان تمامی روستاهای شهرستان (رئیس شورا، دهیار، یک معتمد زن و یک معتمد مرد از هر روستا) مفاد الگو را تشریح نمودیم که با استقبال مدعوین روبه‌رو شد و آنان فعّالیّت خود را با تکیه بر این الگو آغاز نموده‌اند و اکنون نیز در حال اجرای آن هستند.
 لازم به ذکر است با توجه به گستردگی کار و ایجاد حجم بالایی از فرآیندها، همراهی صمیمانه و مسئولانۀ فرماندار محترم آن شهرستان در زمینۀ ”تخصیص مکان“ به ستاد شهرستان و تأمین نیروی انسانی و تجهیزات لازم، موجبات تسریع در کسب موفقیت در اجرای این الگو را فراهم می‌نماید .
گام چهارم :بسط دامنۀ پیاده‌سازیِ الگو در سطح روستاهای یک استان
بدیهی است پس از اجرای طرح در سطح هر شهرستان، با تأسیس «ستاد توان‌افزایی استان»(به ریاست استاندار، عضویت مدیران و مسئولین استان و دبیری ” نمایندۀ مؤسسۀ خیریۀ امام علی علیه السلام“)، امکان تحت پوشش قرار‌دادن کلیۀ روستاهای استان به صورت هم‌زمان و با محوریّت مرکز هر شهرستان، قابل اجرا است .
گام پنجم:بررسی و بازنگری الگو جهت اجرای آن در سطح روستاهای یک منطقه از کشور
در گام پنجم پس از اجرای طرح در سطح استان، با تأسیس ستاد توان افزایی منطقه به ریاست استان معین، عضویت کلیۀ استاندارانِ منطقۀ انتخابیِ تعیین شده، مدیران استانی و دبیری نمایندۀ مؤسسۀ خیریۀ امام علی علیه السلام، امکان تحت پوشش قراردادن کلیۀ روستاهای منطقه(به صورت هم‌زمان و با محوریّت مراکز استانهای واقع در منطقه) و در پی آن مراکز شهرستان ها، انشاءالله قابل اجراء خواهدبود.
گام ششم : بررسی و بازنگری الگو جهت اجرای آن در سطح تمامی روستاهای کشور  
گام هفتم : بررسی و بازنگری الگو جهت اجرای آن در سطوح بین المللیدستاوردهای اجرای الگوی توان افزایی مناطق کم برخوردار
 دستاوردهای اجرای الگوی توان افزایی مناطق کم برخوردار
 1. 1. پیشگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها
 2. 2.آموزش مؤثر و اصولی ، یکی از ابزارهای مهم در امر توان افزایی است
 3. 3.ارائه مشاوره و راهنمایی به روستاییان قبل از هر اقدام
 4. 4.شکوفایی ظرفیت ها و استعدادهای روستاییان در مناطق کم برخوردار
 5. 5.اثر بخشی صندوق همیاری در توان افزایی روستایی
 6. 6.کاهش بیکاری جوانان روستا
 7. 7.بازگشت روحیه نشاط و امید به زندگی
 8. 8.کاهش سن ازدواج در روستا
 9. 9.ترویج صنایع دستی در مناطق کم آب و خشک
 10. 10.بازسازی و مقاوم سازی و افزایش کیفیت بافت مسکونی روستایی
 11. 11.جذب خیرین جدید برای مناطق کم برخوردار   دستاوردهای اجرای الگوی توان افزایی مناطق کم برخوردار  
دلایل موفقیت
1- مشارکت مؤثر مردم ، خیرین و دستگاه ها     
2-اعتمادسازی و جلب مشارکت فعال مردم در کلیه مراحل پیاده سازی الگو
3-بهره گیری از توان و ظرفیت دستگاه های دولتی و غیر دولتی ، متناسب با نوع مأموریت آنها
4-عدم منفعت طلبی موسسه و کارکنان